Ako na zateplenie domu, a prečo je vôbec dôležité pre novostavby aj staršie domy?

Pokiaľ sa venujete rekonštrukcii alebo výstavbe nového domu, je viac ako isté, že budete riešiť aj zateplenie. Do akej miery je podstatné, aké sú jeho hlavné výhody a koľko zaň zaplatíte? Skôr, ako sa pustíte do zateplovania, dôkladne si prejdite celú problematiku, aby ste čo najlepšie rozumeli postupu a jednotlivým krokom, ktorým budete prechádzať ako majiteľ nehnuteľnosti. 

Oplatí sa zatepľovať novostavby, ale aj staršie domy, pretože tým výrazne ušetríte na nákladoch za kúrenie.  

Izolácia nepredstavuje len estetickú záležitosť, jej hlavným dôvodom realizácie je niekoľko praktických výhod, ktoré možno pozorovať v praxi. Zateplenie zabezpečuje optimálnu energetickú výmenu, bez nej by bol dom energeticky oveľa náročnejší na údržbu. Najhlavnejším aspektom je energetická úspora, ktorá sa môže pri správne vykonanej práci zlepšiť až o 50 a viac %, čo vôbec nie je zanedbateľné číslo. 

Izolácia vám taktiež umožní udržať nízke účty za energie a znížiť emisie uhlíka. Nejde len o optimálnu energetickú účinnosť z finančného hľadiska, ktoré pocítite vo svojej peňaženke, hlavné výhody pocítite na vlastnej koži. Inštalovaním izolácie udržíte dom v teple a mimo chladu oveľa jednoduchšie, ako by tomu bolo bez nej.

Čo je izolácia? 

Izolácia je materiálom, ktorý odoláva alebo blokuje tok tepelnej energie. Znižuje tepelné straty tým, že vytvára bariéru medzi vnútorným prostredím domu a vonkajším prostredím v exteriéri. V samej podstate má dve prioritné funkcie. Zabraňuje úniku tepla z domu počas zimných mesiacov a bráni vstupu tepla do interiéru v horúcom období. 

Prvý krok k dosiahnutiu dobrého výsledku pri inštalácii izolácie je pochopiť, ako klíma ovplyvňuje budovu. Ak je izolácia nainštalovaná, ale počas leta je dom vystavený horúcemu slnku, teplo sa bude hromadiť vo vnútri izolácie. 

Prečo je zateplovanie dôležité? 

Izolácia pôsobí ako prekážka toku tepla a je nevyhnutná, pokiaľ chcete, aby bol dom v zime teplý a v lete chladný. Správne zateplený dom poskytuje celoročný komfort, pričom znižuje účty za energie. 

Pri vykurovaní alebo chladení domu, by sa izolácia mala správať tak, aby udržala konzistentnú teplotu vo vnútri bez toho, aby prichádzalo k neustálemu vykurovaniu či chladeniu domu. V súvislosti s tým, možno hovoriť o ovplyvňovaní vedenia, prenosu, zdieľaniu tepla a prúdenie vzduchu, ktoré hrajú významnú úlohu v energetickej účinnosti. 

Jedným z najdôležitejších benefitov zateplených domov sú zníženú účty za energie. 

Práve prúdenie vzduchu smerom do interiéru alebo von, prostredníctvom medzier a otvorov v stenách, oknách, podkroví, dverách, je hlavný dôvod, prečo dochádza k strate energie, čomu zabráni kvalitné zateplenie domu. 

Ako na zateplenie domu? 

Pre optimálnu energetickú účinnosť je dôležité izolovať dom od strechy až k základom. Podstatné je vybrať si správny čas a so zateplením sa neponáhľať. Nemôžete podceniť prípravu, pretože v takom prípade by mohlo byť zateplovanie neefektívne a spôsobilo by vám finančné škody. 

Pred samotným zateplením je dôležité vykonať kompletnú prehliadku domu a všimnúť si aj najmenšie nedostatky a problémy. Patria sem nekvalitné dvere a okná, ktoré majú slabé tesnenie, ale aj väčšie problémy, ako zatekajúca strecha a vlhké steny, ktoré je nutné riešiť pred začatím zatepľovania, inak bude celá práca viac-menej zbytočná. Neskôr by sa mohli objaviť problémy a izolácia by nebola dostatočne efektívna. 

Jedna z realizácii firmy Sebikon v obci Sverepec. 

Správna izolácia rieši množstvo problémov vo vašej domácnosti, ktoré sa týkajú regulácie teplôt a tepelných strát. Medzi najdôležitejšie patrí jej schopnosť znížiť energetické náklady za energie a účinné regulovanie teploty v interiéri počas rozličných ročných období. Vie vás zbaviť tiež neustále studených podláh, prievanu v dome a vlhnutiu stien. 

Nechajte prácu na odborníkoch  

Oplatí sa zateplenie nechať na odborníkov, ktorí sa najlepšie postarajú o celú prácu. Vypracuje projekt, projektové energetické hodnotenie a dodržia všetky pravidlá, ktoré ustanovuje norma. V nej sú napríklad definované hodnoty tepelnoizolačných vlastností stavebných konštrukcií, a ďalšie podrobnosti, ktorú súvisia so zateplovnaním.

Môžete sa obrátiť na firmu, ktorá vám poskytne spoľahlivý výsledok. Pokiaľ ste z trenčianskeho alebo žilinského kraju, môže vás zaujať firma Sebikon, ktorá poskytuje spoľahlivé zateplenie pre novostavby, ale aj staršie domy. 

Cena za zateplenie domu sa odvíjajú od množstva potrebného materiálu a finančného ohodnotenia firmy, ktorá vám zateplenie poskytne. 

Ak sa rozhodnete pre svojpomocnú prácu, strácate nárok na príspevok od štátu, ktorý môžete v určitých prípadoch získať, preto sa javí obrátenie na firmu prospešné, ale hlavne spoľahlivé a bezproblémové. 

Pokiaľ vás zaujal príspevok na obnovu domov, ktorý môžete získať od štátu, pozrite su jednotlivé podmienky, ktoré sú nevyhnutné na jeho schválenie a následne môžete oň požiadať

Cena za zateplenie domu

Celková suma za zateplenie sa výrazné líši v závislosti veľkosti domu a potrebného materiálu. Cena za materiál sa taktiež mení a odvíja od aktuálnej ceny na trhu. Z toho dôvodu nemožno definovať univerzálnu sumu pre každého, avšak možno ju predbežne zistiť pre individuálne potreby klienta. Firma Sebikon vám po vzájomnej dohode zdarma prepočíta, koľko zaplatíte za zateplenie vášho domu, ak sa rozhodnete s nimi spolupracovať. 

zatepľovanie v žilinskom a trenčianskom kraji
Firma Sebikon realizuje zateplovanie novostavieb aj starších domov v žilinskom a trenčianskom kraji, pričom vám ponúka výpočet cenovej realizácie zdarma. 

Zhrnutie 

Zateplenie je veľmi podstatné a vo výsledku sa vám prvotná investícia vráti. Vykurovanie v dome bude po finančnej stránke menej nákladné, pričom teplo sa dlhšie udrží medzi stenami vášho domu. Je tu množstvo preukázaných výhod, ktoré dokazujú, že zateplenie domu je jednou z priorít pri výstavbe alebo pri rekonštrukcii vášho bývania.

Autor: Dominika Ježová